Garbus.pl
  • Śledź nas
Ubezpieczenie zabytkowego auta – najważniejsze informacje
Ubezpieczenie zabytkowego auta – najważniejsze informacje
/userdata/public/news/images/37.jpg

Ubezpieczenie zabytkowego auta – najważniejsze informacje

Towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce nieco inaczej traktują pojazdy zabytkowe, głównie ze względu na ich status. Jako właściciel pojazdu na żółtych tablicach, możesz korzystać z wielu przywilejów podczas wykupu polisy ubezpieczenia samochodu zabytkowego. W poniższym artykule podpowiadamy, jak wykupić polisę OC dla starego auta i jak odbywa się to w praktyce.

Samochód zabytkowy, czyli jaki?

Posiadanie pojazdu zabytkowego w Polsce daje wiele przywilejów, m.in. możliwość wykupienia preferencyjnej polisy ubezpieczeniowej bez konieczności opłacania polisy na cały rok. Dla właścicieli kultowych aut towarzystwa ubezpieczeniowe proponują naprawdę ciekawe oferty ubezpieczenia obowiązkowego OC. Chcesz się dowiedzieć, jakie wymagania musi spełniać samochód, aby mógł zostać uznany za zabytkowy? Oto kilka istotnych kwestii:

  • pojazd musi mieć nie mniej niż 30 lat,
  • od co najmniej 15 lat musi być wycofany z produkcji,
  • powinien posiadać co najmniej 75% oryginalnych części.

Warto też dodać, że samochody niespełniające tych kryteriów również mogą zostać uznane za zabytkowe, ale tylko jeśli jako właściciel potwierdzisz ich unikalność. Co to oznacza? Wystarczy, że auto jest związane z wydarzeniami historycznymi lub sportowymi.

Aby uznać pojazd za zabytkowy, konserwator musi też wydać specjalne zaświadczenie o ujęciu auta w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Tutaj koniecznie będzie też wykonanie badania technicznego na okręgowej stacji kontroli pojazdów. Jeśli na etapie kontroli wyjdą jakiekolwiek nieprawidłowości, będziesz zobowiązany do ich usunięcia, najlepiej z użyciem oryginalnych części. Dotyczy to zarówno części blacharskich, jak i akcesoriów wewnętrznych i zewnętrznych.

Ile kosztuje wpis do rejestru pojazdów zabytkowych?

Proces rejestracji auta jako pojazd zabytkowy nie jest mocno skomplikowany, choć wymaga pewnych opłat. Podstawowe koszty to:

  • przygotowanie niezbędnej dokumentacji, np. białej karty to wydatek w kwocie do 600 złotych,
  • wpis do ewidencji zabytków – 5,50 złotych,
  • wydanie zaświadczenia o wpisie – opłata skarbowa 17 złotych,
  • przegląd techniczny zabytkowego auta – 305 złotych,
  • dodatkowe opłaty w wydziale komunikacji:
    • tablice rejestracyjne – 200,50 złotych (bez wymiany 81,50 złotych).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak uzyskać żółte tablice rejestracyjne do swojego samochodu, koniecznie zapoznaj się z naszym ostatnim wpisem blogowym. Znajdziesz w nim wszelkie niezbędne informacje nie tylko o kwestiach formalnych, lecz także technicznych, dotyczących kultowych pojazdów zabytkowych.

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – co warto wiedzieć o zasadach ubezpieczania?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego poruszającego się po drogach publicznych i nie tylko, jest zobowiązany do wykupienia polisy OC. Warto jednak wiedzieć, że jedną z uprzywilejowanych grup są właśnie posiadacze aut zabytkowych. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, osoby będące w posiadaniu auta na żółtych tablicach mogą skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia, ale na okres nie krótszy niż 30 dni. To świetne rozwiązanie pozwalające na zminimalizowanie kosztów utrzymania pojazdu zabytkowego. Jeśli podróżujesz autem tylko sporadycznie lub uczęszczasz nim wyłącznie na zloty – terminowe ubezpieczenie samochodu zabytkowego będzie wręcz idealnym wyjściem.

Ciekawostka! Ubezpieczenie samochodu zabytkowego po upływie okresu jego trwania (nie krótszym niż 30 dni) nie jest automatycznie przedłużanie. Wykupienie kolejnej polisy leży wyłącznie po stronie właściciela pojazdu.

Chcesz wiedzieć, jakie są najpopularniejsze formy ubezpieczeń dla pojazdów na żółtych tablicach? A może zastanawiasz się, co wpływa na cenę zabytkowego auta? Z naszych wpisów blogowych dowiesz się praktycznie wszystkiego, co niezbędne – pomagamy w rozwiązywaniu wielu kwestii właścicielom aut zabytkowych – nie tylko w zakresie ubezpieczeń. Oferujemy też naprawdę szeroki asortyment części do VW Garbus i innych modeli niemieckiego koncernu.

[product show="promotion" limit="40" slider="true" onlyAvailable="true"]

Najpopularniejsze oferty ubezpieczenia samochodu zabytkowego – jakie są dostępne?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych, jak np. Link4, Compensa czy nawet PZU proponuje ubezpieczenia samochodu zabytkowego na naprawdę dobrych warunkach. Najciekawsze polisy dostępne są nawet na okres trwania do 3 miesięcy, z opcją samochodu zastępczego na kilka dni, a także usługą holowania do warsztatu samochodowego w razie uszkodzenia pojazdu. Co ciekawe, jako właściciel auta zabytkowego możesz też skorzystać z opcjonalnego ubezpieczenia AC, które będzie dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek jakiejkolwiek kolizji drogowej z Twojej winy. Niestety, propozycje ubezpieczenia samochodu zabytkowego AC nie są zbyt popularne – głównie ze względu na trudno dostępność części zamiennych i wysokie koszty remontu tzw. oldtimerów.

Ubezpieczenia samochodów zabytkowych – o tym warto pamiętać!

Jeśli już szukasz oferty ubezpieczenia dla swojego samochodu zabytkowego, koniecznie pamiętaj o poniższych kwestiach.

  1. Żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić sprzedaży polisy OC na pojazdy zabytkowe.
  2. Główny przywilej osób posiadających auta na żółtych tablicach to możliwość wykupienia krótkoterminowej polisy na okres nie krótszy niż 30 dni.
  3. Cena ubezpieczenia samochodu zabytkowego zależy głównie od jego wartości, wieku oraz indywidualnej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego.
  4. Ubezpieczenie OC dla zabytkowych aut nie jest automatycznie przedłużane.

Teraz już wiesz, jakie są najważniejsze kwestie związane z wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia samochodu zabytkowego, jeśli chcesz poruszać się nim na co dzień lub tylko w czasie trwania zlotów samochodowych. Pamiętaj, że do legalnego podróżowania oldtimerem na żółtych tablicach zawsze konieczne jest posiadanie ważnej polisy. W przeciwnym razie narażasz się na nałożenie mandatu, a nawet odholowanie pojazdu w razie kontroli drogowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium