Garbus.pl
  • Śledź nas
Jak uzyskać żółte tablice rejestracyjne dla swojego samochodu?
Jak uzyskać żółte tablice rejestracyjne dla swojego samochodu?
/userdata/public/news/images/10.jpg

Jak uzyskać żółte tablice rejestracyjne dla swojego samochodu?

Z pewnością zwróciłeś uwagę, że niektóre samochody poruszające się po drogach posiadają charakterystyczne, żółte tablice rejestracyjne. Co to oznacza i jak możesz je zdobyć? Wyjaśniamy! 

Co oznacza żółta tablica?

Żółte (czy jak mówią z dumą niektórzy kierowcy, złote) tablice rejestracyjne pojawiły się na drogach 1 maja 2000 r. wraz z nową generacją tablic zwykłych, białych. Są one używane do oznaczania samochodów zabytkowych. Kiedy jednak auto przestaje być stare, a zaczyna być zabytkowe?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie każdy samochód, który ma już za sobą lata świetności, można uznać za zabytkowy.

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym, pojazd zabytkowy musi być wpisany do rejestru zabytków lub znajdować się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Tym terminem określa się również samochody znajdujące się w inwentarzu muzealiów.

Co więcej, jeżeli samochód jest wpisany do ewidencji zabytków, musi się w nim znajdować minimum 75% oryginalnych części, jego produkcja musi być zakończona od co najmniej 15 lat, a sam pojazd musi liczyć sobie więcej niż 30 lat.

Pamiętaj też, że każdy pojazd zabytkowy automatycznie staje się pojazdem historycznym, ale ta relacja nie działa w drugą stronę. Co to oznacza?

Aby samochód stał się historyczny, wystarczy spełnienie przesłanki wieku. To jednak zbyt mało, abyś mógł ubiegać się o wydanie charakterystycznych, żółtych tablic. Pojazd historyczny to nie to samo, co samochód zabytkowy.

Czy zawsze spełnienie wszystkich przesłanek jest wystarczające?

Obecnie, nawet pomimo spełnienia wszystkich wymogów ustawowych, konserwator zabytków może odmówić wpisania samochodu do ewidencji. Wystarczy, że nie uzna go za wystarczająco wyjątkowy egzemplarz, istotny z punktu widzenia rozwoju motoryzacji. Taka regulacja ma przeciwdziałać wydawaniu nadmiaru żółtych tablic.

Decyzje konserwatorskie mają jednak charakter całkowicie uznaniowy. W praktyce oznacza to, że w jednym województwie możesz otrzymać decyzję odmowną, ale w innym…pozytywną.

Co ciekawe, o żółte tablice możesz ubiegać się w przypadku, kiedy Twój samochód jest młodszy niż zakłada ustawa, ale:

  • jest unikalny ze względu na zastosowane w nim rozwiązania techniczne,
  • należał do wybitnej postaci historycznej,
  • jest samochodem wyścigowym i odniósł istotne zwycięstwa na arenie międzynarodowej.

Jak widzisz, pomimo surowych wymagań istnieje całkiem sporo wyjątków, które pozwalają Ci ubiegać się o tablice wyróżniające zabytkowy samochód.

Przepisy prawa w Polsce od wielu lat są często tworzone i interpretowane w interesujący sposób. Za przykład niech posłużą dwa samochody, które trafiły w 2020 roku na polskie drogi, jako pojazdy zabytkowe.

Jeden to amerykański model firmy Maxwell z rocznika 1909. Drugi to Ford Crown Victoria z…2011 roku. Jak widzisz, różnica wieku może być naprawdę spora. 

[product show="new" limit="50" slider="true" onlyAvailable="true"] 

Jakie przywileje zapewnia Ci żółta tablica?

Skoro uzyskanie statusu pojazdu zabytkowego nie jest takie proste, zapewne w ślad za tym idzie szereg korzyści. Na co możesz liczyć, kiedy jeździsz na „złotych blachach”?

Przede wszystkim jesteś zwolniony z obowiązku posiadania ciągłości OC. Ochronę musisz posiadać jedynie wtedy, kiedy wyjeżdżasz na drogi publiczne. Otrzymujesz także prawo do zawarcia umowy krótkoterminowego ubezpieczenia na czas przynajmniej 30 dni.

Niektóre zakłady ubezpieczeń udzielają zniżek właścicielom pojazdów zabytkowych, przez co wykup ubezpieczenia jest znacznie tańszy niż w przypadku nowego samochodu.

Kolejnym profitem są bezterminowe badania techniczne, o ile samochód nie służy do przewozu osób. Musisz pojawić się w stacji diagnostycznej tylko raz – w ramach procedury ubiegania się o żółte tablice rejestracyjne.

Ciekawostką jest również to, że zabytkowe samochody uprzywilejowane mogą zachować oryginalne sygnały świetlne i dźwiękowe.

 

Jak przebiega procedura ubiegania się o żółte tablice rejestracyjne?

Pierwszy krokiem jest wypełnienie karty ewidencyjnej ruchomego zabytku techniki. Jej aktualny szablon możesz pobrać z Internetu.

Aby poprawnie wypełnić formularz, warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Za konsultacje zapłacisz około 600 zł (w zależności od województwa), ale samemu może być Ci trudno zadbać o wszystkie detale.

Następnie, wniosek o wpisanie auta do wojewódzkiej kartoteki ewidencji zabytków techniki wraz z kartą ewidencyjną w trzech egzemplarzach musisz złożyć w Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Jedna z kart ewidencyjnych trafia do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie. Na tym etapie konserwator może wydać pozytywną decyzję i włączyć kartę do ewidencji zabytków.

Jeżeli otrzymałeś pozytywną decyzję administracyjną, możesz udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów na badania techniczne. Otrzymanie zaświadczenia o dopuszczeniu do ruchu drogowego warunkuje dalszy etap procedury.

Ostatni etap to wizyta w wydziale komunikacji, gdzie musisz złożyć niezbędne dokumenty. Są to:

  • dowód własności pojazdu oraz dowód rejestracyjny (lub pisemne oświadczenie w razie braku dowodu rejestracyjnego),
  • decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub zaświadczenie o wpisie do centralnej ewidencji dóbr kultury,
  • zaświadczenie z badania technicznego pojazdu,
  • używane wcześniej tablice rejestracyjne.

Ile łącznie kosztuje uzyskanie żółtych tablic? Uwzględniając wynagrodzenie rzeczoznawcy i badania techniczne to kwota rzędu 1000 zł.

Niestety, na zakończenie procedury możesz czekać nawet kilka miesięcy. Wszczęte postępowania administracyjne potrafią trwać długo.

Posiadanie żółtych tablic rejestracyjnych gwarantuje Ci szereg profitów. Przede wszystkim jednak to coś, co wyróżnia Cię spośród rzeszy innych kierowców i sprawia, że możesz czuć się naprawdę wyjątkowo.

Dołącz do grona miłośników zabytkowych samochodów! Sprawdź naszą ofertę części do VW Bulik, VW Karmann Ghia i VW Typ 3.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium